Zapraszamy do kontaktu lepszadieta@gmail.com

Dieta lecznicza Dieta NISKOPURYNOWA

Dla Kogo?

Dieta niskopurynowa jest to dieta lecznicza przeznaczona dla osób u których występuje zjawisko  zwane hiperurykemią. Jest to choroba, wywołana podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi człowieka. Szczególnymi wskazaniami do jej stosowania są takie stany chorobowe jak dna moczanowa, artretyzm czy kamica nerkowa.

Podstawowe cechy diety

Ważną cechą tej diety jest zapewnienie odpowiednich proporcji składników, które składają się na posiłki zjadane w ciągu dnia.

Bazą diety są W diecie niskopurynowej obowiązuje podział produktów spożywczych ze względu na ilość wytwarzanego kwasu moczowego z określonej (przeciętnie spożytej) porcji produkty na 3 grupy:

I GRUPA – produkty, z których powstaje mniej niż 50 mg kwasu moczowego

Tego typu produkty powinny dominować w diecie niskopurynowej. Wskazane są przede wszystkim warzywa, takie jak: buraki czerwone, cebula, cukinia, kapusta biała, kapusta kwaszona, marchew, ogórki, pomidory, rzodkiewki, sałata, kapusta pekińska, ziemniaki. W diecie nie może zabraknąć także owoców, takich jak ananas, pomarańcze, agrest, kiwi, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, gruszki, jabłka, maliny, porzeczki, truskawki i winogrona. Wskazane są także ziarna: słonecznika i sezamu, oraz orzechy: laskowe, ziemne i włoskie. W tej grupie produktów znajdują się także: mortadela, metka, chudy twaróg sery żółte i pleśniowe, oliwa z oliwek, jajka, cukier, miód i dżemy, a także makaron, chleb biały, ryż i kasze.

II GRUPA – produkty, z których powstaje od 50 do 100 mg kwasu moczowego. Tę grupę produktów należy ograniczyć w menu. Należą do niej m.in. flądra, lin, parówki i kaszanki, z warzyw dynia, zielona fasolka szparagowa, kapusta czerwona i włoska, fasola, groch i soczewica, a z owoców banany i melony.

III GRUPA – produkty zakazane

Produkty, które znajdują się w tej grupie, należy bezwzględnie wyeliminować z diety. Na liście produktów zakazanych znajdują się przede wszystkim: tłuste i wędzone ryby, m.in. karp, śledzie, makrela, sardynki, łosoś oraz krewetki; mięso: cielęcina, jagnięcina, wołowina (wyjątek to mostek wołowy), wieprzowina, kurczak pieczony, dziczyzna, gęś, zając; mięso w postaci konserw i wywarów; warzywa: brokuły, kalafior, brukselka, groszek zielony, kukurydza, papryka, por, szpinak, soja; owoce: rabarbar; grzyby: pieczarki, boczniaki, prawdziwki; czekolada, przyprawy korzenne i ostre, pieprz, musztarda; napoje: kawa, kakao, mocna herbata, płynna czekolada, nierozcieńczone soki owocowe, słodkie napoje gazowane; Bezwzględnie zakazane jest spożycie alkoholu (zwłaszcza po posiłku zawierającym dużo puryn), gdyż hamuje on wydalanie kwasu moczowego.

Co zyskujesz stosując dietę niskopurynową ?

Dieta ta wspomoże terapię ale również wzmocni organizm podczas walki z chorobom.

Cechy: urozmaicona, lecznicza, smaczna, apetyczna (atrakcyjnie zestawiona kolorystycznie), zbilansowana

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 Lepsza Dieta - Catering dietetyczny. Projekt i wykonanie: Hedea.pl